Lista PDC tečajeva u Hrvatskoj za 2014. godinu

Za razvoj permakulture u Hrvatskoj najveću ulogu su imali "72-satni PDC" tečajevi. Ured za permakulturu i dalje odgovara na zanimanje građana za edukacijom, i nastavlja sa tečajevima i u prvoj polovici 2014.
Za svaki grad će ići i detaljnija najava oko mjesec dana ranije, a popisu će biti početkom godine pridodani još neki gradovi. Provjerite na našim stranicma da li se i vaš (ili vama najbliži) grad predviđa za ovu godinu, ili nas kontaktirajte sa upitom, prijedlogom, i slično.

2014. godina:

ožujak - Zagreb
ožujak - Osijek
travanj - Varaždin
svibanj - Šibenik
lipanj - otok Zlarin

Veliki tečaj permakulture po prvi puta u Osijeku!

Tokom zadnjih 10 godina permakultura se sjajno razvila u Hrvatskoj, u čemu su bitnu ulogu odigrali edukacija i tečajevi. Veliki 72-satni tečaj, u svijetu poznat kao PDC (tečaj permakulturnog dizajana), na samom kraju 2013. po prvi puta dolazi na područje Slavonije, točnije u Osijek.
Pored pitanja kako stvoriti vlastitu hranu, energiju ili kuću od prirodnih materijala, permakultura odgovara na problem života u kriznim okolnostima, što je jedan od razloga njezine sve veće popularnosti kod nas.
Uz teoretske i praktične djelove, kroz 10 intenzivnih dana, tečaj permakulturnog dizajna usmjeren je na održivo preoblikovanje vlastitog životnog prostora. Sastoji se od slijedećih blokova:

Pokrenuta permakultura u Dalmaciji!


Od sredine 2012., Ured za permakulturu bio je "generator" na dovođenju permakulture u Dalmaciju. Taj dio Hrvatske je u proteklh 15-ak godina ostao sasvim zaobiđen, dok su se aktivnosti u permakulturi odvijale u ostalim djelovima zemlje. U godini dana, održani su: javna predstavljanja permakulture u Splitu, Zadru, Šibeniku, Sinju i Braču, a zatim i PDC tečajevi permakulture u Zadru, Zlarinu (kraj Šibenika) i Dubrovniku. U Splitu su u tom periodu organizirana dva PDC tečaja, nakon kojih su nastala čak dva ogranka splitskih permakulturnih grupa. Prvi je urodio neformalnom inicijativom, mahom mlađih građana, nazvanom Permakultura Dalmacija, a drugi udrugom osnovanom početkom listopada 2013., nazvanom Zelena Spirala. Ova udruga već radi na pokretanju vrta na jednom prostoru unutar grada. Zadarska udruga za zaštitu okoliša Eko Zadar aktivno je krenula u projekte koji se bave urbanom agrikulturom i ozelenjavanjem, dok je Permakultura Dalmacija u Splitu organizirala seriju javnih tribina (sa temama alternativne ekonomije, konsenzusa, čitanja biljaka na terenu…), također i seriju permablitz radionica. Na vidiku je nastavak sličnih aktivnosti, radi se na pokretanju prvog splitskog GSR-a već do kraja 2013. Permakulturi u Dalmaciji prognoziramo, barem u bližoj budućnosti, dalji nastavak ovog uzleta. A što se nas tiče, možemo staviti kvačicu na listi prioriteta: pokretanje permakulture na mediteranskom dijelu Hrvatske - check!

Veliki tečaj permakulture u Dubrovniku, listopad 2013.

Dubrovnik će nakon dulje pauze od 15-ak godina, krajem listopada 2013. ponovo ugostiti 72-satni PDC (međunarodni tečaj permakulturnog dizajna).

Pored pitanja kako stvoriti vlastitu hranu, energiju ili kuću od prirodnih materijala, permakultura odgovara na problem života u kriznim okolnostima, što je jedan od razloga njezine sve veće popularnosti kod nas.
Uz teoretske i praktične djelove, kroz 10 intenzivnih dana, tečaj permakulturnog dizajna usmjeren je na održivo preoblikovanje vlastitog životnog prostora. Sastoji se od slijedećih blokova:

Veliki tečaj permakulture na otoku Zlarinu - 20-29. rujna 2013.

Krajem rujna 2013. 72-satni PDC (međunarodni tečaj permakulturnog dizajna) dolazi na otok Zlarin.

Uz teoretske i praktične djelove, kroz 10 intenzivnih dana, tečaj permakulturnog dizajna usmjeren je na održiv dizajn vlastitog životnog prostora. Sastoji se od slijedećih blokova:
  • uvod - u kakvom su stanju okoliš i društvo?
  • osnovni PK principi: zone, sektori, uzorci; čitanje krajolika,
  • tlo: analiza i poboljšanje tla, malčiranje, kompostiranje, organsko vrtlarstvo, šumski vrt,
  • voda: voda u krajoliku, Schauberger, sakupljanje vode, recikliranje otpadne vode, kompostni toalet,
  • održiva i prirodna gradnja, gradnja slamom, zeleni krovovi,
  • energija: principi i praktični sistemi (vjetar, sunce, biomasa…), energija u kućama,
  • urbana PK, rješenja za grad i male prostore,
  • društvo: odlučivanje konsenzusom, alternativna ekonomija, održive zajednice.
Zadnja tri dana su rezervirana za praktične radove, kroz koje polaznici oblikuju svoje buduće projekte.

Tečaj je organiziran tako da polaznici iz Šibenske okolice mogu doći dnevno, redovnom brodskom linijom. Tokom dva vikenda tečaj će se održavati cjelodnevno, a kroz radni tjedan tečaj će trajati od 14h do 18h. Samo jedan od tih 10 dana (petak 27. 09.) je radni dan koji u cijelosti treba odvojiti za tečaj.

Za polaznike koji dolaze izvan šibenske regije, ponuđen je prvoklasan smještaj po vrlo pristupačnoj cijeni, zajedno sa dva obroka dnevno. Za te polaznike, satnica tečaja ostavit će dovoljno vremena za upoznavanje zlarinske obale i mora.

Zlarin je vrlo tih otok sasvim blizu Šibenika. Poznat po čistom moru (od davnina tradicija koraljarstva i spužvarstva), izvan sezone i posebno u rujnu, ovaj otok krasi velik broj sunčanih dana i idealne temperature mora za kupanje. Zlarinska posebnost je to da na otoku automobili nemaju pristup.

Cijena 10-dnevnog tečaja permakulture na Zlarinu je 1100kn, a smještaj i prehrana za polaznike koji žele boraviti na otoku su dodatnih 1100kn. Tečaj se održava od petka 20. rujna, do nedjelje 29. rujna.

Kapacitet polaznika je ograničen, a prijave se primaju do 15. rujna 2013.

Za prijave, ili pitanja i dodatne informacija o tečaju, obratite se na mail: uredpk@gmail.com

Veliki tečaj permakulture u Zagrebu 8-17. ožujka!

Već tradicionalni 72-satni tečaj permakulturnog dizajna u prostoru Info-centra Zelene akcije u Zagrebu, u novom izdanju ovog proljeća se vraća sa proširenom postavom. Kroz 10 intenzivnih dana polaznike će provesti stariji i novi instruktori permakulture: Damir Šeler i Siniša Pocrnčić (eko-selo Blatuša), Bruno Motik (ZMAG, Reciklirano imanje, Vukomerić), Danijel Rodik i Gordana Dragičević, te Ivan Gregov (Ured za permakulturu). Uz podršku udruge Zelena akcija, tečaj će se održati u samom centru grada, tokom dva vikenda i u večernjim satima kroz radni tjedan.

Ovaj tečaj jest međunarodno standardizirana "osnova škola" permakulturnih vještina, i daje zoukružen pregled nad njima: od vrtlarskih do graditeljskih ili onih koje se bave uradi-sam energetskim instalacijama. U vremenu nešto duljem od jednog tjedna, sadržan je maksimum informacija o permakulturi, kratak terenski rad, i praktično dizajniranje, gdje polaznici oblikuju vlastite projekte. Tečajevi ovog tipa u cijelom svijetu su prepoznati kao odskočna daska za bavljenje permakulturom. Predhodni 72-satni tečajevi u Hrvatskim gradovima su označili pokretanje lokalnih permakulturnih grupa.

Telegrafski definirano, permakultura bi bila praktična integralna samoodrživost. Preko 40 godina, sve koji su zabrinuti ne samo za Planet, već i za našu sutrašnjicu na njemu, permakultura nadahnjuje na praktično djelovanje. 72-satni tečaj je pravo mjesto za vas, ako želite započeti ili unaprediti svoj rad u vrtu, razmišljate o prvim koracima odlaska iz grada, kupujete zemlju ili želite obrađivati djedovinu, izolirati kuću prirodnim materijalom ili pokrenuti gradski povrtnjak. Čak i ako tek planirate traženje lokacije za svoj projekt ili budući život, ovaj tečaj će vas uputiti na što da pazite. Ako vas muči kako na izazove i krize svih vrsta u 21. stoljeću odgovoriti djelovanjem vlastitim rukama, bez čekanja na političke izbore i odluke odozgo - također ste više nego dobrodošli!

Tijekom tečaja prolazi se kroz slijedeće segmente:
  • uvod: u kakvom su stanju okoliš i društvo ("5 katastrofa - 5 elemenata")
  • osnovni PK principi: zone, sektori, uzorci, čitanje krajolika;
  • tlo: analiza i poboljšanje tla, malčiranje, kompostiranje, organsko vrtlarstvo, šumski vrt;
  • voda: voda u krajoliku, Schauberger, sakupljanje vode, recikliranje otpadne vode, kompostni toalet;
  • održiva i prirodna gradnja: gradnja slamom, zeleni krovovi;
  • energija: principi i praktični sistemi (vjetar, sunce, biomasa…), energija u kućama;
  • urbana PK: rješenja za grad i male prostore;
  • društvo: odlučivanje konsenzusom, alternativna ekonomija, održive zajednice.
Zadnja tri dana su rezervirana za praktične radove, kroz koje polaznici oblikuju svoje buduće projekte.

Tečaj se održava između 8. i 17. ožujka u prostoru Info-centra Zelene akcije, Frankopanska 1, Zagreb.
Raspoređen je na dva vikenda (cjelodnevno 10-20) i radni tjedan između njih u večernjim satima (17-21h). Cijena tečaja je 1250kn, odnosno 1050 kn za studente i nezaposlene. Broj sudionika je ograničen na 20, a prijave se primaju do 6. ožujka.

Prijavnice, dodatne informacije i detaljni raspored zatražite na mail: uredpk@gmail.com.